Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

Śladami historii Szczecina
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 07:29

Rosówek, niewielka wioska obok Szczecina, dnia 22 kwietnia 2018 roku wychowankom z „Maciejkowej przystani” opowiedziała niezwykłą historię z roku 1945, gdzie na polu bitwy zmierzyły się Armia Wojska Polskiego z niemiecką artylerią.

Wydarzenia wpisały się w 73 rocznicę zakończenia walk o Ziemię Szczecińską. Dzieciaki niemalże stały się aktywnymi uczestnikami tej historycznej bitwy, poprzez udział w widowisku batalistycznym, realizowanym na torze motocrossowym w Rosówku. W widowisku została wykorzystana broń hukowa (filmowa) oraz profesjonalne środki pozoracji pola walki – efekty pirotechniczne, dzięki temu uczestnicy inscenizacji mogli poczuć dym z artylerii, stąpać po drżącej ziemi od armatnich kul i utracić na pewien czas zmysł słuchu i pole widzenia, co okazało się niezwykłym przeżyciem, ale przede wszystkim żywym obrazem wydarzeń sprzed lat. Na zakończenie imprezy każdy z uczestników mógł spotkać się z żołnierzami Studia historycznego Huzar z siedzibą w Sianowie. Dodatkowo organizatorzy – Urząd Gminy w Kołbaskowie umożliwił zwiedzanie pola walki z ich pełnym wyposażeniem (samochody pancerne, motocykle, działa w tym oryginalne amerykańskie działo samobieżne T48/SU-57 wykorzystywane w 1945 roku w czasie działań nad Odrą przez polski 7 dywizjon artylerii pancernej). Obchody zostały podsumowane wspólną zabawą, gdzie na dzieciaki czekały liczne atrakcje (trampolina, malowanie twarzy farbami maskującymi, „rzut granatem” i czołganie się przez „zasieki”.

J. Zygo – Ociepa
A.Kręgiel - Orłowska

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1019